
8.30 registracija
9.00-9.30
predstavitev GŠ Vinka Vodopivca Ajdovščina,
Godalni orkester GŠ Ajdovščina
9.30 – 11.00
Helfried Fister, častni član, predavanje Tekmovanja – prednosti in slabosti, 90′
Tekmovanja na različnih področjih ponujajo številne prednosti, vključno s spodbujanjem inovativnosti in ustvarjalnosti. Služijo kot platforme za razvoj veščin in osebno rast, hkrati pa spodbujajo timsko delo in sodelovanje med udeleženci. Vendar pa je nujno upoštevati morebitne negativne vplive na duševno zdravje in opraviti primerjalno analizo zdrave in nezdrave konkurence. Oglejte si izroček predavanja.
Analiza odgovorov udeležencev študijske skupine za godala 18.9.2024 na temo tekmovanja
11.00-11.15 pavza
11.15-12.45
občni zbor, organizacijsko poročilo, finančno poročilo, volitve 90′
12.45-13.00 pavza
13.00-13.30
1. predavanje Franc Rizmal: Menjava leg po sistemu M. Frischenschlagerja in štiri-oktavne lestvice po sistemu E. G. Gilels.
Praktični prikaz violinske tehnike po omenjenih sistemih in smernice za vpeljavo v vsakdanjo pedagoško prakso.
13.30-14.00
2. predavanje Sanja Repše: Vzgoja dobrih navad. Zavedanje telesa od samega začetka učenja.
Zavedanje telesa je bistveno od samega začetka učenja, saj se lahko izognemo slabim fizičnim navadam. Učenec potrebuje vodenje učitelja z natančnimi navodili, ki jih prilagaja fizični konstituciji otroka. Pogosto so težave in bolečine v rokah povezane z “utrjevanjem” napačnih gibov, uporabo odvečne sile – pritiskanjem ter izbiro (pre)težkega in neprimernega programa. Po številnih ugotovitvah se temu lahko izognemo, če od postavitve učenca pa do zaključka njegove fizične – tehnične formacije, torej do konca srednje šole, vodimo otroka tako, da se fizično zaveda svojega telesa med igranjem. Predavanje na daljavo bo vsebovalo prikaz dela z učencem nižjega razreda ter vaje, s katerimi na enostaven in otroku zanimiv način dosežemo cilje. Govor bo tudi o izbiri repertoarja, ki lahko pomaga utrditi dobre fizične navade ter o tem, zakaj je primerno izbran šolski repertoar učinkovit.
14.00-14.30
3. predavanje Vasilij Meljnikov in Zala Kocijančič: Napredne metode sproščene, vitalne in ekspresivne violinske igre: Igranje brez bolečin.
Profesor Vasilij Meljnikov na Akademiji za glasbo v Ljubljani razvija tehnike, ki violinistom omogočajo igranje brez bolečin in napetosti ter izboljšujejo zavedanje telesa. Na podlagi svojih izkušenj je ustvaril pristop, ki izboljšuje kakovost zvoka, umetniški izraz in dolgoročno vitalnost. Metoda vključuje elemente različnih praks, kot so Tai Chi in Alexander tehnika, kar spodbuja naravno in sproščeno igranje ter večjo umetniško svobodo. Študentka Zala Kocijančič je pod Meljnikovim vodstvom odkrila, da okrevanje vključuje tudi spremembo pristopa k igranju, kar je izboljšalo njen zvok in tehniko. Njuna vizija se osredotoča na tehnično dovršenost, dobro počutje in povezavo z glasbo, kar prinaša uspeh na odru.
14.45-15.00 pavza
15.00-15.45
9. Revija prvonagrajencev TEMSIG,
- Marianna Fylypenko, violina, I. b, Pablo de Sarasate: Zigeunerweisen, Op.20, mentor: Uroš Bičanin, korepetitor: Božena Hrup 8′
- Mark Lev, violina, II. a, P. I. Čajkovski: Koncert za violino in orkester v D-duru, op.35, Allegro moderato, mentor: Danica Koren, korepetitor Danijel Brecelj 19′
- Ema Poljanec, viola, II. b, Carl Stamitz: Koncert za violo v D-duru, mentor: Peter Ugrin, korepetitor: Božena Hrup 7.30 ‘.
15.45 zaključek
16.00
Pozno kosilo je rezervirano v Gostilni in piceriji Anja, Budanje 3c, 5271 Vipava, 8 minut z avtom proti Vipavi in vipavskemu avtocestnemu priključku. Meni je naslednji:
- gobova ali goveja juha,
- 1. Mesni krožnik: svinjska pečenka z omako, paniran piščančji file, pražen krompir in špinača ali
- 2. vege krožnik: zelenjavni zrezek, bučke na žaru, pražen krompir, špinača
- mešana solata
- pannacotta z gozdnimi sadeži
- Cena na osebo: 19€
Veselimo se srečanja z vami, prosim da prisotnost potrdite preko elektronske prijave.
Z lepimi pozdravi,
Kristian Kolman, predsednik